I dzień
Pierwszego dnia wycieczki w ramach projektu „Podróże z klasą” dotarliśmy do stolicy Wielkopolski. Poznań to miasto, które zaistniało na mapie Polski już przed 1000 rokiem. To jedno z najstarszych polskich miast. Początki Poznania są bardzo ciekawe – w IX wieku powstał tu warowny gród książęcy, była to też główna siedziba Mieszka I. W 968 roku założono tu pierwsze w Polsce biskupstwo. Poznań był więc jednym z najważniejszych, zaraz obok Gniezna, punktów na mapie Polan. Kształt, jaki miasto ma do dzisiaj, zapoczątkował książę Przemysł I, który ustanowił miasto stolicą Wielkopolski na prawie magdeburskim. Poznań coraz bardziej zaczął się upodabniać do miast Zachodu, co sprzyjało również jego rozwojowi. Takie były początki Poznania, których warto wypatrywać podczas zwiedzania miasta. W Poznaniu zwiedziliśmy Ostrów Tumski : katedrę św. Piotra i Pawła z grobowcami pierwszych historycznych władców Polski – Mieszka I Bolesława Chrobrego, Krypty oraz Muzeum Archidiecezjalne. Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu mieści się w gmachu Akademii Lubrańskiego.
II dzień
Drugiego dnia wycieczki zwiedzanie Poznania zaczęliśmy od zespołu architektonicznego Starego Miasta: rynek, Odwach, Arsenał, Domki Budnicze, pręgierz, pomnik Bamberki, kamienice, Ratusz (codziennie w południe można tu usłyszeć hejnał i zobaczyć dwa trykające się koziołki), Zamek Przemyślidów, pozostałości murów miejskich. Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Narodowego oraz Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, zobaczyliśmy również Poznańską Farę czyli Bazylikę Kolegiacką.
III dzień
Trzeciego dnia wycieczki dotarliśmy do serca wielkopolski – Gniezna, które niegdyś było stolicą Polski. To w tym miejscu narodziła się polska państwowość, a Mieszko I przyjął tu Chrzest Polski. W Gnieźnie koronowało się pięciu Królów Polski: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysław II i Wacław II. Zwiedzanie zaczęliśmy od Wzgórza Lecha, na którym wznosi się imponująca katedra. Złożono w niej relikwie świętego Wojciecha, którego historię opowiadają słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Po zwiedzeniu Katedry Gnieźnieńskiej udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym prezentowane są wystawy poświęcone historii średniowiecznego państwa polskiego oraz historii Gniezna. W zbiorach muzeum znajdziemy eksponaty archeologiczne, sztuki, historyczne i archiwalne.
IV dzień
Czwartego dnia wycieczki przyjechaliśmy do Biskupina. Tam zwiedzaliśmy jeden z największych w Europie rezerwat archeologiczny. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza. W muzeum - rezerwacie oglądaliśmy rekonstrukcje: obozowiska łowców i zbieraczy, osady pierwszych rolników, osady obronnej na półwyspie, grobów skrzynkowych, wioski piastowskiej, Chatę Pałucką z czynną pasieką i studnią oraz pawilon muzealny z wystawami. Na terenie rezerwatu spotkaliśmy wykonawców, odzianych w stroje nawiązujące do ówczesnych realiów, opowiadających o życiu sprzed około 2700 lat, odtwórców prehistorycznego rękodzieła, m.in. lepienia naczyń i wytwarzania narzędzi krzemiennych i kamiennych.
Projekt „Podróże z klasą” jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej pozyskanych przez Powiat Garwoliński.