W dn. 27 maja 2022r. wybraliśmy się na wycieczkę z projektu "Poznaj Polskę".
Wycieczka do Zamościa i Zwierzyńca obfitowała w niesamowite atrakcje.
Zamość -miasto idealne, miasto twierdza wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest fenomenem w dziejach architektury. Zamość jest unikatowy pod względem urbanistyki i zabytków. Rozplanowany idealnie na trzy rynki i główną oś miasta - ulicę Grodzką. Każda kamienica Rynku Wielkiego ma podcienia i to jest absolutny ewenement!
Posłuchaliśmy barwnych opowieści naszego przewodnika pana Andrzeja o Janie Zamoyskim i kolejnych ordynatach jak budowali swoją fortunę i piękne obiekty. Bernardo Morando włoski architekt przyczynił się do stworzenia miasta na wzór Padwy, stąd Zamość zwany jest Padwą północy.
Zwiedziliśmy Muzeum Zamojskie, Rynek Wielki z ratuszem i kamienicami, Zamek Zamojskich oraz Katedrę.
Trasa Turystyczna Bastion VII poprowadziła nas podziemnymi korytarzami. Zobaczyliśmy ekspozycję "Historia garnizonu twierdzy zamojskiej XVII – XIX wiek, umundurowanie i uzbrojenie".
Zwierzyniec to również wyjątkowe miejsce, stolica Roztoczańskiego Parku Narodowego, otoczona rzekami i lasem. Zobaczyliśmy kościół p.w. Św. Jana Nepomucena na wodzie, pomnik Szarańczy, zwiedziliśmy bardzo stary browar z 1806 roku założony przez XII Ordynata Stanisława Kostkę Zamoyskiego oraz stawy "Echo".
W Zwierzyńcu przeszliśmy szlakiem na Bukową Górę-310 m npm., podziwialiśmy panoramę Roztocza a następnie zeszliśmy do miejscowości Sochy. gdzie dowiedzieliśmy się o pacyfikacji wsi i masowym mordzie Polaków z czasów II wojny światowej.
Wyjazd był bardzo udany, pomimo deszczu dobry humor nas nie opuszczał. I snuliśmy plany na kolejne wyjazdy:)
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za miło spędzony czas.
Opiekunowie: Agnieszka Wałachowska, Edyta Odziemczyk, Sławomir Wałachowski, Tomasz Odziemczyk.